Jeżeli życzysz sobie informacji z tej strony

O mnie

Zawodowo –  jestem prawnikiem, radcą prawnym, współzałożycielem i wspólnikiem kancelarii MARUTA WACHTA. Zajmuję się czymś, co popularnie nazywa się prawem nowych technologii, a w praktyce jest dość szerokim spektrum obejmującym m.in. kontrakty (wdrożenia, outsourcing), transformacje organizacji (agile, digital), nowe regulacje (GDPR), a także zaawansowane modele licencyjne i usługowe (czy to on-premise czy chmurowe).  Trwa to już ponad 20 lat. Pracowałem i pracuję dla dostawców i odbiorców, dla tych drugich znacznie częściej. Specyfika klientów – duży przekrój, od sektora publicznego, przez sektory regulowane (finanse, telco, energetyka), medycynę, logistykę, utilities po firmy softwarowe i start-upy. Kontrakty od małych i bieżących po behemoty przekraczające miliard złotych (o co w IT w Polsce jest dość trudno). W mojej opinii w najbliższym czasie głównym trendem „prawa IT” będzie chmura i transformacje organizacji do modeli chmurowych, agile jako wspomożenia tych transformacji i oczywiście GDPR. Z bardziej specyficznych zagadnień – audyty licencyjne dużych vendorów i spory na tym tle. O tym przede wszystkim chciałbym tutaj pisać.

Półzawodowo – dużo wykładam, trochę piszę. Współpracuję z uczelniami (MIMUW, SGH, Akademia Koźmińskiego), organizacjami zawodowymi i firmami komercyjnymi. Ten blog powstał m.in. w celu zebrania tych publikacji i części wykładów.

Z zainteresowań prywatnych – kuchnia. Mam trochę dyplomów, tak szczerze jest ich więcej niż z prawa. Szereg lat temu skończyłem Cordon Bleu w Paryżu i Londynie, zanim stała się aż tak sławna, po tym uczyłem się i trochę pracowałem dla przyjemności w kilku restauracjach. Ale to tylko hobby. Jeżeli będą tu jakieś wpisy kulinarne, proszę się nie dziwić. Jak większość z nas lubię jeździć po świecie, więc być może i coś na ten temat napiszę.

Kontakt: marcin.maruta@gmail.com lub via kancelaria.